Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Skutočný darček nepomáha len na Vianoce. V Keni už premieňa celé komunity

V máji organizácia Človek v okrození v Keni distribuovala prvé Skutočné darčeky v nových komunitách. Foto: Tomáš Halász

Iste si pamätáte kozu Božku, ktorá zažívala na Vianoce svoju hviezdnu chvíľu, keď upozorňovala na Skutočný darček. Po návšteve Prezidentského paláca a mnohých ďalších miest, si koza Božka naďalej hovie vo svojom slovenskom domove. Africké kozy, ovce a iné Skutočné darčeky však už pomáhajú celým komunitám.

Na stránke Skutocnydarcek.sk si ľudia mohli zakúpiť dar, ktorý poteší dvakrát. Okrem toho, že pomôže ľuďom v núdzi, mohol certifikát niekoho potešiť pod vianočným stromčekom.

Kučeravá ovečka či 100-percentná koza a mnohé iné ale nepomáhajú len na Vianoce. Ľuďom v núdzi dávajú nádej na lepšiu budúcnosť počas celého roka. Pracovníci organizácie Človek v ohrození vycestovali v máji do Kene, aby boli pri odovzdaní prvých tohtoročných darčekov a navštívili komunity, ktoré ich dostali pred rokom.

Skutočné darčeky chránia aj pred požiarom

Skutočné darčeky smerujú do rodín v centrálnej Keni už druhý rok. Človek v ohrození projekt realizuje v spolupráci s miestnou organizáciou NECOFA, ktorá sa špecializuje na ekologické a udržateľné farmárčenie. V máji spoločne rozdali v prvých štyroch komunitách kozy, ovce, sadenice, ale aj solárne lampy a hlinené piecky, ktoré sa tu ukázali byť veľmi potrebné.

„Vďaka kozám a sliepkam majú rodiny výživu pre seba aj svoje deti a prebytky môžu predávať. Ovce im navyše poskytujú aj vlnu. Obrusy, čiapky či svetre, ktoré z nej vyrobia, môžu opäť predávať ďalej,“ uviedol Samuel Karanja Muhunyu z NECOFA.

Sadenice pomáhajú opäť zalesniť spustošené územia, poskytujú tieň pre pestované plodiny a ochranu pred vetrom. Keď trocha vyrastú, ich konáre sa môžu použiť na oheň pre varenie a nakoniec ich po 5 – 6 rokoch môžu obyvatelia celé spracovať a predať ako stavebné drevo.

Solárne lampy umožňujú deťom učiť sa aj po zotmení a chránia rodiny pred škodlivými výparmi a rizikom požiarov z petrolejových lámp,“ popisuje Samuel K. Muhunyu. Hlinené piecky zase ušetria množstvo použitého dreva, ktoré je tu vzácnou komoditou. Chránia tiež pred rizikom požiaru a umožnia ženám variť výživnejšie jedlá, ktoré doteraz na jednoduchom ohni pripraviť nemohli.

Aj takáto hlinená piecka môže byť nesmierne dôležitá pre obživu. Foto: Tomáš Halász

Ženy sú hybnými silami celých komunít

Do každej komunity smerujú darčeky, ktoré sú tam práve najviac potrebné. „Naši kolegovia rodiny pravidelne navštevujú a pracujú s nimi. Poznajú ich problémy a po odovzdaní Skutočných darčekov sledujú ich postupný vývoj,“ vysvetľuje mediálna koordinátorka organizácie Človek v ohrození Frédérique Hazéová.

Skutočné darčeky pritom slúžia celým komunitám, nie len jednotlivcom. „Mláďatá poputujú k susedkám a všetci členovia dohliadajú na to, či sa obdarované rodiny o svoje darčeky dobre starajú. Často pritom pracujeme so ženskými skupinami, ktoré sú hybnými silami komunít,“ vysvetlil Samuel K. Muhunyu z miestnej organizácie NECOFA.

To možno vidieť aj v oblastiach, kde boli Skutočné darčeky udelené pred rokom. Zvieratá sa rozmnožili, mláďatá dostali nové rodiny, deti majú lepšiu výživu a môžu chodiť do školy. „Ak príde niekto nový a nebude mať nič, darujeme mu z našich sliepok,“ hovorí Sylvia Kurui, mladá žena, ktorej rodina pred rokom dostala dve sliepky. Dnes ich po dvore behá viac ako desať.

Sylvia Kurui s jej manželom Oscarom a dcérkou Ashleen. Foto: Tomáš Halász

Začínali znova od nuly

Komunity, s ktorými Človek v ohrození v Keni pracuje, sú najmä vnútorne vysídlení ľudia a členovia kmeňa Ogiek. Veľká časť týchto komunít má za sebou traumatické zážitky a všetky potrebujú pomocnú ruku.

„Kvôli povolebnému násiliu boli v minulosti stovky rodín premiestnené do slumov, kde žili v hrozných podmienkach. Pravidelne sa tam šírili požiare a mnohí z nich prišli ešte aj o svoje prechodné príbytky,“ vysvetľuje Andrea Najvirtová, koordinátorka rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci v Človeku v ohrození.

Po upokojení situácie začala vláda niektoré z rodín postupne presúvať na prázdne poľnohospodárske územia. Začínali však s prázdnymi rukami a postaviť sa na vlastné nohy bolo nesmierne náročné. Skutočné darčeky týmto rodinám pomáhajú naštartovať si živobytie.

Distribúcia Skutočných darčekov bude v Keni pokračovať počas celého roka. Okrem už uvedených prídu na rad aj sliepky či semená strukovín, ktoré sú potrebné pre lepšiu výživu obyvateľov. Skutočné darčeky však poputujú aj na Ukrajinu, do Libanonu či do Mjanmarska.

Človek v ohrození pomáha Skutočnými darčekmi aj u nás na Slovensku. Doučovanie či prvé knižky tu pomáhajú stovkám detí z vylúčených rómskych komunít.

Zdroj: https://clovekvohrozeni.sk/skutocny-darcek-nepomaha-len-na-vianoce-v-keni-uz-premiena-cele-komunity/

Naším poslaním je účinne pomáhať ľuďom, ktorí trpia dôsledkami prírodných katastrof, konfliktov a autoritárskych režimov za podpory širokej verejnosti.

Prostredníctvom kultúrno-vzdelávacích podujatí a celkovej osvetovej činnosti sa snažíme informovať slovenskú verejnosť o závažných problémoch spoločnosti a zároveň ju osloviť, aby sa rôznymi formami zapojila do pomoci ľuďom v núdzi.

Close