Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Greenpeace: Slovenská vláda dala na začiatku prázdnin deťom a študentom šancu na lepšiu budúcnosť

Tlačová správa – 3. júla, 2019

Vláda na dnešnom rokovaní schválila Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra. Dokument určuje koniec ťažby uhlia na Hornej Nitre vrátane vylúčenia možnosti rozširovania ťažby. Greenpeace Akčný plán podporuje a oceňuje tiež transparentnosť celého procesu vrátane debát s verejnosťou.

Schválený Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra stanovuje, že ťažba uhlia v poslednej bani na Hornej Nitre sa skončí medzi rokmi 2025 a 2027. Akčný plán zároveň jasne odmieta projekt 12. ťažobného poľa v bani Nováky. Tiež zaväzuje ministerstvá hospodárstva a životného prostredia k odpisu zásob uhlia, čo znemožní jeho vyťaženie. Schválený dokument stanovuje aj možný koniec bane Čáry na Záhorí.

Organizácia Greenpeace oceňuje, že vláda schválila Akčný plán transformácie regiónu Horná Nitra v tejto podobe. Kampanier Greenpeace Radek Kubala vyzdvihuje nielen konkrétne záväzky, ktoré vláda v dokumente schválila, ale aj spôsob, akým celý Akčný plán vznikol.

„Chcel by som oceniť otvorenosť a transparentnosť celého procesu, keď úrad podpredsedu vlády pripravoval Akčný plán spoločne s rôznymi aktérmi z regiónu, mimovládnymi organizáciami a široko ho diskutoval s verejnosťou.“

Schválením Akčného plánu sa pritom boj proti klimatickej kríze a za čistejšie životné prostredie nekončí. Predminulý týždeň na tlačovej konferencii prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Peter Pellegrini spoločne vyhlásili, že po roku 2023 sa na Slovensku nebude na výrobu elektrickej energie využívať uhlie.

Greenpeace preto očakáva, že v ďalšom kroku vláda stanoví v Národnom energetickom a klimatickom pláne dátum konca spaľovania uhlia v dvoch veľkých elektrárňach Nováky a Vojany. Zároveň bude sledovať plnenie Akčného plánu.

Avšak už dnes môžeme povedať, že Horná Nitra a celé Slovensko sa môže nadýchnuť k novej budúcnosti bez uhlia, čo je dobrá správa pre životné prostredie, ale vzhľadom na naliehavosť klimatickej krízy tiež pre celú planétu,“ uzavrel za Greenpeace Radek Kubala.

Zdroj: http://www.greenpeace.org/slovakia/sk/Novinky/Greenpeace-Slovenska-vlada-dala-na-zaiatku-prazdnin-deom-atudentom-ancu-na-lepiu-buducnos/

Greenpeace je nezisková mimovládna organizácia ochrancov životného prostredia aktívna vo viac ako 40tich krajinách sveta.

Aby sme si zachovali stopercentnú nezávislosť, neprijímame dary od vlád, priemyslu či politických strán.

Ako medzinárodná organizácia sa Greenpeace zameriava hlavne na problémy celosvetového významu ohrozujúce životné prostredie ako aj ľudské zdravie.

Sme celosvetovo aktívni v nasledovných oblastiach:

Greenpeace bojuje proti ničeniu životného prostredia od roku 1971, kedy malá loď na palube s dobrovoľníkmi a novinármi vplávala na Amčitku v Aljaške – miesta, kde vykonávali USA testy jadrových zbraní. Tradícia založená na prinášaní svedectva z miest, kde sa páchajú krivdy na životnom prostredí a na priamych nenásilných akciách brániacich prírodu sprevádza organizáciu dodnes. 

Sme tu pre to, aby sme odhaľovali zločiny voči našej planéte a vyzývame vlády a priemysel, aby zabezpečili zdravé životné prostredie aj pre budúce generácie.

Pri napĺňaní našej misie máme veľa spojencov aj „nepriateľov“. Prinášame otvorenú debatu o ekologických riešeniach pre spoločnosť. Na dosiahnutie našich cieľov využívame výskumy, diplomaciu ako aj priame nenásilné akcie s cieľom upozorniť na problémy a dotlačiť kompetentných k ich riešeniu.

Sme si však vedomí, že zápas o záchranu našej planéty nie je len našim zápasom. To, či sa podarí uchovať prírodu, ako ju poznáme, aj pre budúce generácie, záleží aj na vás! Na tom, ako sa rozhodnete správať k našej Zemi. 

Greenpeace hovorí v mene 2,8 milióna podporovateľov na celom svete a inšpiruje ďalšie milióny konať v záujme záchrany prírody. Budeme radi, ak sa k nim pridášaj Ty!

Close