Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Post Bellum na Rádiu Slovensko!

Cez víkend 6. a 7. júla sme spustili našu novú spoluprácu s RTVS, s Rádiom Slovensko.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sme spoločne vytvorili novú reláciu: Náš NOVEMBER ’89, ktorá bude mať symbolicky 30 častí.
V relácii si budete môcť vypočuť menej známe príbehy aktérov a aktériek revolúcie, z rôznych kútov Slovenska. Všetky príbehy do relácie poskytlo Post Bellum.

15 častí spracovala naša riaditeľka, Sandra Polovková, ktorými vás bude sprevádzať aj ako moderátorka. Druhej polovice sa ujali skúsení moderátori a redaktori RTVS: Soňa Gyarfášová, Michal Herceg a Vladimír Seman.

Relácia je počas leta v éteri v sobotu a v nedeľu, po Rádiožurnáli, približne o 12:10.

Vypočujte si z archívu prvé 2 časti.
Venované sú Jánovi Bencúrovi a Jurajovi Flamikovi.

Nahrávky tejto relácie sú súčasťou veľkej online zbierky Príbehov 20. storočia. Obsahuje príbehy snáď zo všetkých kútov spoločnosti. Vzniká aj s vašou pomocou.

Zdroj: Newsletter Post Bellum

Post Bellum SK je nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Zaznamenávame príbehy a snažíme sa rozprávať ich ďalej: veríme totiž, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti.

Zaujímajú nás pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli naši rodičia, starí rodičia a prarodičia čeliť – a stavia nás pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my. Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú.

Považujeme za dôležité zachovať ich spomienky aj pre naše deti, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť.

Rozhovory s pamätníkmi sprístupňujeme zadarmo prostredníctvom medzinárodného internetového archívu Pamäť národa (www.memoryofnations.eu).

Do svojich aktivít zapájame žiakov a študentov. Oceňujeme hrdinov z radov obyčajných ľudí, spolupracujeme so zahraničím. Sme partnerskou organizáciou českej verejne prospešnej spoločnosti Post Bellum, ktorá vznikla už v roku 2001. Naším spoločným záujmom je skúmať z rôznych perspektív ako sa Čechom a Slovákom žilo v spoločnom štáte.

Close