Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Pridajte sa k mesačnej výzve No nekúp to!

Máme iba jednu planétu a ak si ju chceme uchovať a naďalej na nej žiť, musíme sa k nej lepšie správať. Poďme sa zmeniť! Vyskúšajme jednoduché a finančne nenáročné riešenia, vďaka ktorým budeme žiť udržateľnejšie. Aj malou zmenou môžeme zmeniť svet.

Skúsme to 30 dní inak!

Kampaň Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorej je ŽIVICA členom, s názvom No nekúp to! spája jednotlivcov, firmy, obchodné reťazce, pracovné kolektívy, neziskové organizácie, mestá aj štátny sektor v snahe znížiť počet plastového odpadu, nakupovať s rozumom a myslieť pritom aj na ľudí, ktorí veci, ktoré potrebujeme, vypestovali a vyrobili.

Počas tridsiatich dní sa pokúsime správať ohľaduplne k našej planéte a životnému prostrediu. Veríme, že sa k nám pridáte. A že aj po ukončení kampane budeme všetci spolu pokračovať v zodpovednejšom prístupe k prírode. Ak chceme dosiahnuť zmenu, musíme ťahať za jeden povraz. Čím nás bude viac, tým sa bude našej planéte ľahšie dýchať.

Rozumným a zodpovedným nakupovaním ochránime ľudí aj prírodné zdroje. Vyzvali sme preto Veroniku Cifrovú Ostrihoňovú, Celeste Buckingham a Števa Martinoviča, aby si spolu so Stanom Staškom na mesiac vyskúšali, aké je to nakupovať uvedomelo a zodpovedne.

Módny priemysel je 2. najšpinavší a najneetickejší priemysel na svete. Preto VERONIKA obmedzí nezmyselné nakupovanie a celý mesiac bude nosiť len 12 kusov oblečenia z jej šatníka.

CELESTE bude celý mesiac kupovať iba kávu, banány, čokoládu a iné produkty, za ktoré boli pestovatelia poctivo odmenení. Produkty s označením Fair Trade.

ŠTEVO sa aspoň na mesiac vzdá všetkých zbytočných plastov. Takže odteraz už žiadne balené vody, donáškové jedlo v jednorázových obaloch, plastové tašky ani sáčky.

A v čom je problém?

Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Našu planétu sme zaplavili plastami. Ich používanie je pre nás jednoduché. No rozkladajú sa tisícky rokov. Mikroplasty už jeme v telách rýb a pijeme vo vode. Za pohodlie platíme jedmi v našom životnom prostredí. Doba plastová musí skončiť!

Je to také jednoduché: vyhýbajme sa plastovým obalom, sáčkom a igelitkám. Nosme si vlastné fľaše a nádoby. Potraviny, drogériu a kozmetiku kupujme v bezobalových obchodoch. Nepoužívajme jednorazové taniere, poháre a príbory. Uprednostnime ovocie, zeleninu a potraviny bez krabičiek z plastu.

Zdroj: https://nonekup.to/ a https://www.zivica.sk/sk/aktuality/pridajte-sa-k-mesacnej-vyzve-no-nekup?theme=zivica&view=aktuality

Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (Platforma MVRO) je strešnou organizáciou 27 mimovládnych organizácií na Slovensku (20 riadnych členov a 7 pozorovateľov), ktoré sa venujú sa rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu a/alebo trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí a zastupuje ich spoločné záujmy na domácej pôde i v zahraničí.

Close