Mimovládky.sk

novinky, ktoré pomáhajú

Už 10 rokov vandrujú dobrochodci za lepšie východné Slovensko

Jubilejný 10. ročník Karpatskej vandrovky sa uskutoční 21.9.2019

Jubilejný 10. ročník podujatia organizovaný Karpatskou nadáciou, ktorá sa dlhodobo venuje rozvoju východoslovenského regiónu, sa uskutoční 21. septembra 2019 a povedie po hrebeni Volovských Vrchov. Pre odvážnych vandrovníkov čaká náročná 50 alebo 25 kilometrová trasa.

Podpora pre rozvoj regiónu

Finančné dary účastníkov vandrovky budú prerozdelené miestnym iniciatívam zameraným na zlepšovanie života vo východoslovenskom regióne prostredníctvom grantovej výzvy, ktorú Karpatská nadácia otvorí na jar 2020. Grantová výzva fondu Karpatskej vandrovky podporí aktivity mimovládnych neziskových organizácií z východného Slovenska zamerané na zmysluplné trávenie voľného času, športové aktivity a rozvoj nekomerčnej kultúry v regióne. „Karpatskou vandrovkou sa snažíme o vytvorenie komunity ľudí, ktorým záleží na rozvoji svojho okolia a ktorí podporujú inšpiratívne iniciatívy iných ľudí. Vandrovníci nie len finančne podporia, ale aj spolurozhodujú o tom, kam vyzbieraná finančná podpora poputuje. Vandrovka poskytuje jedinečný spôsob, ako sa priamo podieľať na miestnom rozvoji, získať nové zážitky a zároveň spraviť niečo pre svoje zdravie,“ uviedla Barbora Kollárová z Karpatskej nadácie, ktorá podujatie organizuje.

Ročník 2018

Minulý rok sa Karpatskej vandrovky zúčastnilo 107 účastníkov a vyzbierali 10.700 eur. Karpatská nadácia podporila v rámci výzvy „Máme radi východ“ týchto 6 skvelých projektov, ktoré sa momentálne realizujú:

  • Green Cubator n.o. s projektom pilotného bikesharingu v Prešove – bicykle budete mať za dobré skutky
  • OZ Profitennis Academy s projektom Prešov v akcii – športovno-kultúrny festival pre všetkých východniarov
  • OZ Naturalista oživuje staničný park vo Svite.
  • OZ Viera – Láska – Nádej spája rodiny s deťmi s viacnásobným znevýhodnením
  • OZ Castrum Thorna s projektom obnovy Turnianskeho hradu

Fyzická výzva a nezabudnuteľné zážitky

Dobrochodci, ktorí sa rozhodnú prekonať 50 kilometrovú trasu, vyrazia na cestu v skorých ranných hodinách z Kúpeľov Štós. Cieľom je areál Čicky na KVP, Košice. Zdolanie tejto náročnej fyzickej výzvy trvá priemerne 14-16 hodín. Pre tých, ktorí sa rozhodnú pre menej náročnú 25km trasu je štart naplánovaný o 11:00 z chaty Erika pod Kojšovou hoľou.

Všetci, ktorí by sa chceli stať dobrochodcami a podporiť lepší život na východnom Slovensku sa môžu zaregistrovať na www.karpatskavandrovka.sk do 31.8.2019.

Zdroj: Tlačová správa Karpatskej nadácie, https://karpatskavandrovka.sk/

Karpatská nadácia podporuje východné Slovensko od roku 1995 a počas svojej existencie podporila stovky projektov sumou takmer 2,3 milióna EUR. Poslaním Karpatskej nadácie je viesť ľudí a organizácie k zodpovednosti za seba, komunitu, región a budúcnosť. Od svojho založenia poskytuje finančnú podporu, vzdelávanie a poradenstvo pre aktívnych ľudí a neziskové organizácie v záujme zlepšovania života na východnom Slovensku. Karpatská nadácia tiež prináša na východné Slovensko programy neformálneho vzdelávania, aby umožnila ľudom v regióne viesť úspešný a plnohodnotný život. Viac informácií na www.karpatskanadacia.sk

Karpatská nadácia je unikátna regionálna nezisková organizácia, ktorá ako jediná na Slovensku pôsobí predovšetkým na území východného Slovenska – košického a prešovského kraja.
Sme východniari a záleží nám na tomto kúsku Slovenska, na ľuďoch, ktorí tu žijú, prírodnom, kultúrnom a historickom dedičstve, ktoré chránime a na ktorom staviame. Naším poslaním je viesť ľudí a organizácie k zodpovednosti za seba, komunitu, región a budúcnosť.

Od svojho založenia v roku 1994 poskytujeme finančnú podporu, vzdelávanie a poradenstvo pre aktívnych ľudí a neziskové organizácie s cieľom zlepšovania života na východnom Slovensku. Počas svojej existencie sme podporili stovky projektov sumou takmer 2,3 milióna EUR.

Prinášame na východné Slovensko inovatívne riešenia miestnych problémov, aby ľudia žijúci v regióne mohli viesť úspešný a plnohodnotný život. Prenášame naše skúsenosti, vytvárame siete a budujeme expertízu organizácií tretieho sektora – na Slovensku ako aj v zahraničí, najmä na Ukrajine.

Vytvárame inovatívne spôsoby pre zapojenie ľudí a firiem do rozvoja východoslovenského regiónu. Snažíme sa získať čo najviac finančnej podpory pre miestne projekty a aktívnych ľudí, ktorí tvoria lepší život v tejto časti Slovenska.

Sme členom prestížnej medzinárodnej siete Karpatských nadácií – International Carpathian Foundation Network a Transnational Giving Europe, siete 20 organizácií pracujúcich v 20 krajinách Európy. Sieť TGE umožňuje firemným aj individuálnym darcom, ktorí majú sídlo v členských krajinách TGE, finančne podporovať neziskové organizácie v iných krajinách v rámci siete s využitím miestnych daňových výhod. Od roku 2016 sme pozorovateľom Platformy mimovládnych rozvojových organizácií – MVRO. V roku 2017 sme sa stali členom Eastern Partnership Civil Society Forum, kde sme zastúpení vo výkonnom výbore a tiež v koordinácii jednej z pracovných skupín.

Close