Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita

Sloboda nie je happyend… ale sľubný začiatok. To je skrytý leitmotív výstavy „Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita“, ktorú pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Post Bellum a Nadácia Cvernovka. Prostredníctvom výstavy si môžete urobiť komplexný prehľad o vzniku, vývoji a páde železnej opony s dôrazom na dekonštrukciu režimu v Československu, Poľsku a Rumunsku.

Vo foyeri Novej Cvernovky vám veľké kalendárium mapujúce dobu od roku 1946 až po rok 1991 priblíži eróziu totality v celom jej zábere. Moderné dejiny však nie sú iba dátumy, udalosti, suché informácie. Sú to aj príbehy skutočných ľudí, ktorí boli súčasťou zmeny. S ich spomienkami na revolučné udalosti z Československa, Poľska a Rumunska sa budete môcť zoznámiť formou záznamov orálnej histórie.

Do atmosféry doby vás prenesie ambientná zvuková inštalácia Mariana Jaslovského, ako aj výber fotografií dizajnu z konca 80. rokov. Nebudú chýbať ani autentické reklamy a pohľady do lifestylových rubrík. Raritné, nikdy neuverejnené fotografie z Novembra poskytol Ján Šebík. K výstave vychádza publikácia vo forme novín s dobovými faximíliami a analýzou pôvodných dvanástich revolučných požiadaviek.

Rok 1989 patrí medzi najvýznamnejšie dejinné udalosti našej novodobej histórie. Do revolučných procesov sa však zákonite zavŕtalo aj viacero červotočov demokracie. I revolúciu robili len omylní ľudia. Účelom výstavy preto nie je heroizovať všetko, čo sa udialo, ale poskytnúť základné informačné východisko pre ďalšiu diskusiu.

Preto je súčasťou výstavy aj súčasná výtvarná reflexia revolučných udalostí. Tri umelkyne zo zoskupenia DZIVE – Natália Jarembáková, Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková – budú v deň vernisáže živou kresbou reagovať na veľkoformátovú koláž z totalitných reálií od Paľa Čejku. Dokončovanie kresby bude prebiehať aj počas samotnej vernisáže.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 28. októbra o 18.00, v deň výročia vzniku prvej Československej republiky. Situácia po páde železnej opony metaforicky nadväzuje po dlhých desaťročiach totality na líniu demokracie. Nič však nie je finálne, všetko sa odohráva v procese. Sloboda nie je nikdy happy end. Vždy iba začiatok.

Súčasťou výstavy sú i organizované vzdelávacie a zážitkové aktivity pre študentov a študentky základných a stredných škôl v realizácii Post Bellum (kontakt: silvia.hutarova@postbellum.sk) a občianskeho združenia Edudrama (kontakt: jurinova@edudrama.sk).

Výstavný tím: Boris Adamčík, Marian Jaslovský, Peter Liška, Braňo Matis, Boris Meluš, Filip Pavčík, Sandra Polovková
Výtvarníci: Paľo Čejka & Dzive (Natália Jarembáková, Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková)

Výstavu realizujeme vďaka podpore partnerov:
Nadácia VÚB banka – partner živej kultúry v Novej Cvernovke
Európa pre občanov / Europe for Citizens
USA and Slovakia – Veľvyslanectvo USA na Slovensku
Fond na podporu umenia
Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život – Regionálna dotačná schéma
Bratislava – hlavné mesto SR – Ars Bratislavensis
Slovenské centrum dizajnu

Zdroj: https://novacvernovka.eu/program/zelezo-zamat-noznice

Post Bellum SK je nezisková organizácia, ktorá od roku 2008 na Slovensku vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov kľúčových momentov 20. storočia. Zaznamenávame príbehy a snažíme sa rozprávať ich ďalej: veríme totiž, že konkrétne ľudské osudy sú tou najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti.

Zaujímajú nás pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli naši rodičia, starí rodičia a prarodičia čeliť – a stavia nás pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my. Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú.

Považujeme za dôležité zachovať ich spomienky aj pre naše deti, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť.

Rozhovory s pamätníkmi sprístupňujeme zadarmo prostredníctvom medzinárodného internetového archívu Pamäť národa (www.memoryofnations.eu).

Do svojich aktivít zapájame žiakov a študentov. Oceňujeme hrdinov z radov obyčajných ľudí, spolupracujeme so zahraničím. Sme partnerskou organizáciou českej verejne prospešnej spoločnosti Post Bellum, ktorá vznikla už v roku 2001. Naším spoločným záujmom je skúmať z rôznych perspektív ako sa Čechom a Slovákom žilo v spoločnom štáte.

Nadáciu Cvernovka sme založili v roku 2015 za účelom zveľaďovania kultúrnej, spoločenskej a materiálnej hodnoty bývalého priemyselného areálu Cvernovej továrne v Bratislave.

Cvernovka sa počas siedmych rokov svojho fungovania stala výrazným kultúrnym a spoločenským bodom na mape Bratislavy. Potom, čo sa developer YIT Slovakia nestotožnil s našim plánom vybudovať kreatívne centrum v Pradiarni, sa zámer musel zmeniť.

Idea Cvernovky má pokračovanie v podobe Kreatívneho a kultúrneho centra – ateliéry pre umelcov či kreatívcov a zároveň kultúrny priestor a areál prístupný verejnosti.
Už dnes môžete v Novej Cvernovke na Račianskej ulici navštíviť koncerty, divadelné predstavenia, prednášky, diskusie, výstavy, workshopy, coworking a prevádzky s lokálnym dizajnom. Pripravuje sa park, gastro prevádzka, športoviská a galéria.

Našim hlavným poslaním je lepšie mesto a spoločnosť. Okrem programu zameraného na recykláciu a enviromentálne otázky sa priamo angažujeme aj v zachraňovaní kultúrneho dedičstva.

Ďalšie aktivity Nadácie sa pripravujú v bývalej budove internátu. Vznikne v nej Centrum metropolitných inovácií s rezidenčným bývaním či strediskom pre mimovládne organizácie.

Close