Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Čo ste robili v novembri 1989?

Čo ste robili v novembri 1989? Prechladli ste? Čo robili vaši rodičia, kolegovia a kamaráti? Alebo starí rodičia? Ako vám tie dni zmenili život?

Nestáli ste na tribúne? Nevadí, zaujímajú nás aj tie najbežnejšie spomienky. Čo ste vtedy obedovali? Už ste stihli vystáť rady na vianočné darčeky? Aké bolo vtedy počasie? Čo ste robili keď sa to prelomilo? Prispejte do on-line pamätníka novembra 1989. Fotografiou, videom, audiozáznamom, alebo len tak, textom.

Zdroj: Anton / spytajsavasich.sk

…“Tanky, tanky, načo sú nám tanky, kúpime si sánky, budú radovánky“. A v podchode na Mierovom námestí sme sa zastavili a účastníci papierovej električky na pokyn vedúceho si začali obracať kabáty a vetrovky zvnútra von, aby sme ukázali, ako sa vtedy menili charaktery predstaviteľov KSS. Mnohí prizerajúci nám študentom tlieskali, mnohí sa (asi zo strachu) takéhoto divadla ani nezúčastnili.“

Anton / spytajsavasich.sk

Jedným z kľúčových cieľov projektu Spýtaj sa vašich 89 je jeho vzdelávacia časť. Spoločne s edukatívnou platformou DOKUMENT NA KOLESÁCH chystáme do konca roka 30 podujatí na stredných školách po celom Slovensku.  Žiaci sa pomocou filmu môžu odľahčenou formou ponoriť do udalostí spred troch dekád, kedy sa u nás lámal totalitný režim a obyvatelia sa zoznamovali s novonadobudnutou slobodou, ktorú dnešná generácia berie ako samozrejmosť.

Pomôžte nám dostať film medzi mládež a podporte nás v crowdfundingovej kampani na Startlabe: https://www.startlab.sk/spytajsavasich89/

Foto: Ladislav Biznár

Prečo robíme tento projekt?

Naša generácia vyrastala po roku 89 v období čerstvej slobody. Berieme za samozrejmé, že môžeme cestovať a udržiavať kontakt s celým svetom. To nás privádza k otázke, čo je vlastne to naše? Prečo sme dnes ako krajina tam, kde sme a čo tomu predchádzalo?

Československo a jeho socialistickú minulosť považujeme za súčasť mentálnej výbavy našej krajiny, ktorá aj dnes potrebuje spoločenskú reflexiu. Udalosti novembra 1989 sú stále živými. Nielen medzi našimi starými rodičmi, ale aj kamarátmi a kolegami.

Cez príbehy bežných ľudí, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chceme vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a ich skúseností, ktoré našu krajinu formujú dodnes.

O autorkách

Barbora Berezňáková sa po skončení štúdií na VŠMU a New York Film Academy venuje tvorbe krátkych dokumentov, autorských videoinštalácií a klipov. Momentálne pracuje na svojom dokumentárnom dlhometrážnom debute s názvom Skutok sa nestal, zaujíma sa o osobnú skúsenosť jednotlivca na pozadí politického diania v minulosti. V projekte má na starosti réžiu, rešerše a dramaturgické spracovanie dokrútok danej témy.

Pavlína Morháčová pracuje ako grafická dizajnérka Slovenskej národnej galérie, taktiež stojí za vizuálom kníh Vydavateľstva Absynt zameraného na reportážnu literatúru. Je autorkou projektu alternatívnej mapy Bratislavy M_P_ BA. V projekte figuruje ako spoluautorka námetu a grafická dizajnérka.

Close