Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Festival [fjúžn] vyráža na východ

Jednodňové košické vydanie predstaví jedenásť ľudí z rôznych kútov sveta – od Jemenu, Iraku, Turecka, cez Macedónsko, Španielsko, USA až po Slovensko – v jednom predstavení. To je Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom, ktoré vzniklo kolektívne, metódou divadla fórum, počas ktorej sa herci (aj diváci) stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie a útlaku v spoločnosti.

Pred predstavením si môžete prísť podiskutovať s cudzincami žijúcimi v Košiciach a zapojiť sa do kvízu o migrácii a azyle. Chýbať nebude ani prechádzka očami cudzinca. Záver dňa ukončíme už len neformálne pri dobrej hudbe.

PROGRAM:

30.11.2019
Kino Úsmev / Kasárenské námestie 1, Košice, vstup voľný
Výstava Tomáš Halász: Odkiaľ si?
14:00 | [fjúžn] walk
17:00 | Diskusia „Cudzinci v mestách“ | kvíz o migrácii a azyle
19:00 | Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom
21:00 | East Song Project
22:00 | DJ

[fjúžn] walk

Naša séria komentovaných vychádzok po slovenských mestách je jednou z aktivít, ktoré už nejaký čas organizujeme v rámci festivalu [fjúžn]. Naši sprievodcovia sú cudzinci, ktorí žijú v slovenských mestách. A nie sú to bežné prechádzky! Ukazujú nám svoje obľúbené miesta, miesta, ktoré nejakým spôsobom súvisia s ich životom v meste (v dobrom či zlom), miesta, ktoré považujú za zaujímavé.

Diskusia „Cudzinci v mestách“ | kvíz o migrácii a azyle

Na Slovensku žilo v júni 2019 viac ako 130-tisíc cudzincov, takmer 1/4 z nich pochádza z Ukrajiny, každý deviaty cudzinec je Čech. Napriek tomu by väčšina z nás predpokladala, že Slovensko je z pohľadu migrácie skôr tranzitnou krajinou a cudzincov tu musí žiť oveľa menej. Cudzincov a cudzinky medzi nami nevnímame, aj tak je nedôvera k nim vysoká a hlavne, nepovažujeme ich za prínosných pre slovenskú spoločnosť. S čím všetkým sa cudzinci a cudzinky žijúci v mestách stretávajú? Sú Slováci skutočne voči cudzincom nedôverčiví? Angažujú sa cudzinci v spoločnosti? A ako sa cítia ľudia, keď redukujeme ich osobnosť na základe jednej vybranej stránky identity? O tom, ako prekonávať strach z neznámeho a vyhýbať sa nálepkovaniu, ale aj ako uvažovať o meste ako spoločnom priestore pre všetkých sa budeme rozprávať s našimi hosťami.

Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom

Jedenásť ľudí z rôznych kútov sveta – od Jemenu, Iraku, Turecka, cez Macedónsko, Španielsko, USA až po Slovensko – v jednom predstavení. Ich kolektívne dielo vzniklo metódou divadla fórum, počas ktorej sa herci (aj diváci) stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie a útlaku v spoločnosti.

East Song Project

Hudobný projekt, ktorý vznikol v Stropkove v roku 2018, kedy Diana Khwaja s kamarátmi dávala dokopy zopár piesní na oslavu narodenín svojho otca. Vtedy ešte netušila, že sa im práve táto hudba bude páčiť a že ich osloví aj napriek tomu, že nerozumejú jazyku. East Song Project sa venujeme hlavne iránskej a afgánskej popovej hudbe, ktorá sa čoraz viac približuje európskemu štýlu, respektíve prelína orientálnu hudobnú kultúru s európskymi vplyvmi. Ide hlavne o covery piesní rôznych spevákov. Diana a jej projekt má za sebou zopár menších koncertov, zatiaľ komorného charakteru.

Výstava Tomáš Halász: Odkiaľ si?

Slovensko je rozmanitejšie, ako si myslíme. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi, Nemci, Poliaci, Chorváti, Srbi, Židia, Bulhari, Moravania, Rusi, cudzinci. A deti cudzincov. Mladí ľudia na fotografiách Tomáša Halásza sa všetci narodili na Slovensku. Avšak jeden alebo obaja rodičia každého z nich sem prišli z inej krajiny. Čo pre nich znamená ich cudzokrajný pôvod? Ako ovplyvňuje ich identitu? Kde majú domov? Ako vnímajú sami seba a ako ich vnímame my ostatní? A ako často počúvajú otázku: Odkiaľ si?

Podujatie sa koná v spolupráci s Kino Úsmev v rámci festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.

Počas podujatia chceme ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť “nálepkuje”. Kto som? U každého z nás má táto otázka rôzne aspekty, vyvíja sa v čase a v rôznych kontextoch. Utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka…to všetko sú “nálepky”, ktoré bránia poznaniu toho druhého. Zámerom festivalu je odhaľovať viac a klásť si otázky Kto som? Kto si ty? Kto sme my? Zistiť, ako ľudia, ktorí sú našimi susedmi a susedkami a tvoria spolu s nami komunity, vnímajú sami seba.

Zdroj: https://www.facebook.com/events/568766690524815/

Nadácii Milana Šimečku chceme aktívne prispieť k tomu, aby sa na Slovensku podporovala rozmanitosť a vytvárali rovné podmienky pre všetkých. Veríme, že každý človek má právo byť akceptovaný ako plnohodnotný člen spoločnosti.

Nadácia Milana Šimečku (NMŠ) sa už 28 rokov snaží byť „o nos vpredu“ v émach týkajúcich sa rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku. Nesie meno významného disidenta, mysliteľa, filozofa a spisovateľa v bývalom Československu. Nadáciu založili vo februári 1991, krátko po smrti Milana Šimečku, jeho priatelia Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac.

V nadácii kombinujeme víziu s drobnou prácou a pomáhame tým, na ktorých sa zabúda. Pracujeme s ľuďmi a pre ľudí, umožňujeme vzájomné spoznávanie a zbližovanie jednotlivcov a skupín. Počas našej existencie sme vydali viac ako 100 publikácií na rôzne témy a vyškolili sme niekoľko tisíc ľudí vrátane pedagógov, aktivistov, vydavateľov, komunitných lídrov a ľudí zo znevýhodnených skupín.

V rámci našich programov Vzdelávanie, Aktívne občianstvo a Podpora
inkluzívnej praxe
na lokálnej úrovni uplatňujeme príncípy pamäte, rozmanitosti a inklúzie. Okrem toho spravujeme aj webovú stránku multikulti.sk. Organizujeme Festival [fjúžn] – najväčšieho kultúrno-komunitného podujatia o migrácii a cudzincoch na Slovensku a kladieme silný dôraz na realizáciu rôznych vzdelávacích projektov, ktoré sú jadrom aktivít nadácie.

Close