Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Dezinformácie nepatria do politického súboja

Demagog.sk: Klamať sa nemá! Vyzývame politikov a političky, aby nepoužívali dezinformácie v politickom súboji

Dezinformácie a falošné správy rozleptávajú základy slobody a demokracie a dôveru medzi ľuďmi. Polarizácia slovenskej spoločnosti spôsobená vymyslenými a zmanipulovanými informáciami nám bráni pozerať sa dopredu a odvracia nás od riešenia podstatných problémov. V minulosti sme boli svedkami prípadov, kedy dezinformácie poškodili budovanie dôvery medzi aktérmi v spoločnosti a znížili dôveru ľudí v demokratický systém.

Slušnosť, rešpekt a zdržanie sa vulgárnej či ponižujúcej formy komunikácie by malo byť základnou výbavou všetkých politikov a následne verejných činiteľov.

Naša spoločnosť potrebuje spájanie a nie ďalšie rozdeľovanie. Preto ako zástupcovia občianskeho a podnikateľského sektora vyzývame predstaviteľov politických strán, aby:

  1. Nepoužívali lži, dezinformácie a falošné správy v politickom boji a predvolebnej kampani
  2. Nešírili informácie z dezinformačných webov na zozname Konšpirátori.sk a extrémistických stránok a komunít.
  3. Poctivo si overovali informácie a ich zdroje (uvádzali zdroje) ktoré šíria a držali sa faktov.
  4. Vyvarovali sa podnecovaniu polarizácie spoločnosti, rozdúchavaniu neznášanlivosti na základe rasového, etnického, či národnostného pôvodu, náboženského presvedčenia, sexuálnej orientácie, pohlavia alebo politického presvedčenia.
  5. Nemanipulovali a nestrašili verejnosť vymyslenými správami, upravenými obrázkami či videami.
  6. Nevyhľadávali a nepoužívali služby tretích strán s cieľom manipulovať verejnosť prostredníctvom falošných diskutérov, šírením falošných správ, obrázkov či videí.
  7. Dodržiavali pri svojich komunikačných a informačných aktivitách zásady základnej medziľudskej slušnosti a etiky, a to tak voči svojim politickým súperom, ako aj voči novinárom, médiám, predstaviteľom akademickej obce či občianskej spoločnosti.

Pridajte sa k výzve svojím podpisom tu: http://demagog.sk/klamatsanema/?fbclid=IwAR3YjxSzawbXPEoqY7vXvoc25j8fee_iNh_H0KmY0mo9AsTTN4wtFLWlpKU

Zdroj: http://demagog.sk/klamatsanema/?fbclid=IwAR3YjxSzawbXPEoqY7vXvoc25j8fee_iNh_H0KmY0mo9AsTTN4wtFLWlpKU

Demagog.SK je projektom Inštitútu SGI na kontrolu faktických výrokov politikov, političiek a iných verejne aktívnych osôb, ktoré odznejú v politických diskusiách v TV a v iných médiách, prípadne ktoré sú uverejnené na profiloch politikov a političiek na sociálnych sieťach.

Pri overovaní výrokov dbáme na nestrannosť, vyváženosť a neúčelovosť. Sme presvedčení, že politická debata má byť postavená na overiteľných faktoch a nielen na pocitoch a emóciách.

Projekt Demagog.SK sa usiluje o pozitívnu zmenu — motivovanie mladých ľudí a celej spoločnosti, k väčšiemu záujmu o politické dianie a pravdivé informácie.

Od roku 2010 analyzoval Demagog.SK viac ako 650 politických debát a viac ako 13 000 faktických výrokov. V súčasnosti tím projektu tvoria 4 senior analytičky, projektová manažérka a 12 stážisti a stážistky – prevažne univerzitní študenti a študentky.

Close