Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Omama. Cesta von z generačnej chudoby

Poslaním združenia Cesta von je pomáhať ľuďom uviaznutým v chudobe postaviť sa na vlastné nohy, získať prácu a dôstojný život. Začať treba od najmenších detí a ich rodičov.

Viac o projekte Omama si prečítajte tu: https://cestavon.sk/projekt-omama/index

Ako prebieha tréning pre Omamy?

Takto sa darí Omamám pracovať v Zborove pri Bardejove:

Obec Zborov bola spolu s Kecerovcami a Muránskou Dlhou Lúkou medzi prvými tromi lokalitami, kde sme v lete 2018 rozbehli program Omama. Kľúčovými osobami sa stali omamy Sandra a Vierka, ktoré od začiatku verili myšlienke a my sme verili v ich schopnosti a silu osobnosti. Za ich mentorku sme vybrali Janku Bayerlovú, ktorá bola od začiatku ich veľkou lokálnou oporou. Aby ste si aspoň trošku vedeli predstaviť prostredie, v ktorom omamy pracujú, postupne vám predstavíme všetky lokality, nielen tú zborovskú.

Zborov je obec kúsok od Bardejova a žije tam asi 3500 obyvateľov, z toho je asi 1800 Rómov. Viacerí žijú integrovane v dedine, no väčšina v osade na kraji. V biednych chatrčiach žije asi 50 rodín, ostatní bývajú v radovej zástavbe či sociálnych bytoch. Pár rodín si postavilo vlastné malé rodinné domčeky. Elektriku mnohí nemajú. Komunita sa vyznačuje súdržnosťou, chudobní často pomáhajú tým najchudobnejším. Absolútna väčšina Rómov sa snaží pracovať, mnoho mužov dochádza za prácou do Čiech. Celá obec je silno veriaca, omše sa slúžia spoločne pre nerómov aj Rómov. I keď aj tu sú tehotné tínedžerky bežné, vek pri prvých pôrodoch sa pomaly posúva hore. Do škôlky, kde ako asistentka pracuje aj naša omama Vierka, chodia už aj deti, ktoré vyšli z programu Omama. Práve spolupráca so škôlkou sa javí ako sľubná. Aj starosta obce iniciuje pozitívne zmeny, v príprave je výstavba novej škôlky a nedávno začalo fungovať komunitné centrum. Združenie Vyrovnávanie šancí tu rozbehlo projekty predškolskej prípravy a čítania matiek a vďaka tomu je cítiť pozitívne nastavenie mnohých mamičiek.

V Zborove máme teraz už tri omamy. Ku Sandre a Vierke sa časom pridala Inge, ktorá od začiatku programu fandila a pomáhala Sandre. Všetky tri omamy v Zborove pomáhajú rodičom rozvíjať svoje deti už od narodenia.

Zdroj: https://www.facebook.com/cestavon.sk/posts/2511101999156105,
https://cestavon.sk/projekt-omama/index?fbclid=IwAR1r7Ge009LX2p8ZkInsQvcej8FRfqR2xqmIhEtuAf4yN32Bamol12Scf88

Close