Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Mareena: Noví hrdinovia

Nové situácie prinášajú nových hrdinov. Títo hrdinovia tu často boli už dlho, ale ich dôležitosť si uvedomujeme naplno až teraz, keď sú postavení do prvých línií boja proti neznámemu vírusu, do prvých línií zabezpečovania nášho prežitia a bezpečnosti. Často si však neuvedomujeme, že za prežitie Slovenska a Slovákov bojujú v prvých líniách aj ľudia, ktorí sa možno na Slovensku nenarodili, ale majú ho rovnako radi. My vám ich preto radi predstavíme! Dnes vám predstavujeme pána Ahmeda, zdravotníka z nemocnice v Svidníku.

Fotka Mareena.

Prečítajte si, aké je byť v tomto čase zdravotníkom z Ahmedovho pohľadu:

„Volám sa Ahmed, som Palestínčan a žijem na Slovensku. Moja manželka je Slovenka. Vyštudoval som medicínu v zahraničí, pracoval som ako všeobecný lekár a už dlhšie sa snažím o uznanie môjho vzdelania na Slovensku. Mal som tento mesiac absolvovať doplňujúcu skúšku pre lekárov, ale kvôli pandémií sa termín na neurčito presunul. Pracujem zatiaľ v nemocnici ako pomocný zdravotnícky pracovník.

Naše oddelenie transformovali na dočasné infekčné oddelenie s kapacitou 60 ľudí, ktoré vieme obsadiť v prípade potreby, keď bude situácia vážna. Snažíme sa pripraviť na situáciu najlepšie ako vieme, aj keď naše možnosti sú slabé, nemáme dostatok ochranných pomôcok, dezinfekcie či vyškoleného personálu. Celá nemocnica sa musela prispôsobiť, centrálny príjem sa zmenil len na vstup pre pacientov s koronavírusom a ľudí s podozrením.

Situácia je zložitá, niektorí zdravotnícki pracovníci to prežívajú ťažko, boja sa, nevedia, čo bude a boja sa aj o svojich blízkych. Môj život sa zmenil v tom, že už nejaký čas nemôžem chodiť domov za rodinou z obavy, aby som niekoho nenakazil a neviem, kedy ich najbližšie uvidím. V nemocnici máme pripravené aj izby pre zdravotnícky personál, ktoré sa stanú naším dočasným domovom, keď budeme mať pozitívne testovaných pacientov ležiacich v našej nemocnici.

Ťažké je to v tom, že slovenské zdravotníctvo nebolo na takúto situáciu pripravené a teraz, v krátkom čase, sa musíme snažiť dobehnúť zameškané a pripraviť sa na to, čo príde. Pozitívne je, že sme na oddelení dobrý kolektív, pomáhame si aj v tejto ťažkej situácii, stretneme sa na obede a rozprávame sa, spája nás to. Niektorí zdravotnícki pracovníci – upratovačky, sestričky a iní – začali šiť rúška, zháňať ich a rozdávať zadarmo tým, ktorí ich potrebujú. Snažíme sa prežiť túto situáciu, nenakaziť sa a ostať nažive. Dokonca to priblížilo k pracovníkom aj pána riaditeľa. Takmer každý deň chodí po oddeleniach nemocnice a kontroluje situáciu.

Môj pracovný deň začína o 7:00 ráno a pokračuje do 15:30, niekedy sa nezastavím aj oveľa dlhšie. Ak treba, chodím s pacientmi na rôzne vyšetrenia, konzultácie, dezinfikujeme, je toho veľa. Okrem bežných činností sa musíme stále pripravovať na krízovú situáciu. Nedávno nám pribudol vonkajší stan pred nemocnicou – stále sa snažíme zlepšovať našu pripravenosť na situáciu, ak by začal výrazný nápor pacientov.“

Zdroj: https://www.facebook.com/mareena.sk/photos/a.716779761780994/2697491437043140/?type=3&theater

Close