Mimovládky.sk

mimovládky pomáhajú

Migračný kompas: Peklo na Zemi. Ako pandémia COVID-19 ohrozuje utečencov v Grécku

Liga za ľudské práva
20. apríl 2020

Peklo na Zemi. Tak utečenci, ale aj pracovníci humanitárnych organizácií nazývajú najväčší utečenecký tábor v Európe, ktorý sa nachádza na gréckom ostrove Lesbos – tábor Moria. Momentálne v ňom žije v stanoch vyše 20-tisíc žiadateľov o azyl, vrátane žien, detí, starých a chorých ľudí. Uviaznutí v živote v krutých a neľudských podmienkach sú dlhé mesiace a roky.

.migračný kompas: Peklo na Zemi. Ako pandémia COVID-19 ohrozuje utečencov v Grécku

Vypočujte si podcast s Monikou Chaloupkovou, právničkou, ktorá priamo v tábore poskytovala právnu pomoc. Monika vysvetlí aj súčasnú situáciu, keď sú obyvatelia tábora ohrození pandémiou COVID-19. Lekári bez hraníc varujú pred katastrofou, ktorá v tábore reálne hrozí. V podcaste sa dozviete aj o tom, akú pomoc pre ľudí z tábora plánuje EÚ a niektoré členské štáty, a Monika ám tiež priblíži život v táboroch pre žiadateľov o azyl na Slovensku. 

Podcast občianskeho združenia Liga za ľudské práva, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov.

Hosť diskusie: 

  • Monika Chaloupková, právnička, nová koordinátorka pre komunikáciu Ligy za ľudské práva

Moderuje: 

  • Katarína Fajnorová, senior právnička OZ Liga za ľudské práva

Čo je to „Migračný kompas“?

24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku. 

Čo je cieľom podcastu?

Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľudmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.

Ako „Migračný kompas“ vznikol?

Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.

V čase koronakrízy nahrávame online a podcasty následne upraví EITD Studio – Nová Cvernovka. 

Vypočujte si aj: .migračný kompas: Som cudzinec a žijem v Bratislave IV.

Zdroj: https://www.tyzden.sk/spolocnost/64205/migracny-kompas-peklo-na-zemi-ako-pandemia-covid-19-ohrozuje-utecencov-v-grecku/?ref=kat&fbclid=IwAR2T-7TebN8ti4rY0ycAhF7VV7P2uYdJosEeJM3GDmrZoLxQ0h6eV9BaZ70

Close